ورود  |  عضویت  |  خانه  |

شعار

  •  هرچه بیشتر فکر می کنیم ، بهتر می فهمیم که هیچ نمی دانیم. ماری ولتر

  •  مهربانی مانند بذر گندم کاشتن است که بعد افزایش می یابد. مثل افریقائی

  • خوشنامي ، بزرگتـــ ـرين فر هــر آدمي اســت . حکيم ارد بزرگ

  • آدم هــاي توانا ، براســتــي ارزش "زمان" را مي داننــــ ــد . حکيم ارد بزرگ

  • پوزش خواســتن از پس کار ناشايســت ، بسيـــار زيباســت و نشان پختگي روان . حکيم ارد بزرگ

  • برای رسیدن ب چیزی ک تا کنون نرسیده ای باید کسی شوی که تا کنون نبوده ای

یادی از تویوتا مگا کروزر یا هامر ژاپنی


یادی از تویوتا مگا کروزر یا هامر ژاپنی

تویوتا در سال 1995 یک SUV غول‌پیکری با نام مگا کروزر را معرفی نمود که شباهت فراوانی با هامر H1 آمریکایی‌ها داشت تا جایی که به آن لقب هامر ساخت ژاپن داده بودند. همچنین مگا کروزر مانند هامر H1 در درجهٔ اول برای استفاده‌های نظامی طراحی و ساخته‌ شده بود. این خودرو جهت انجام وظایفی چون حمل‌ونقل سربازان، نصب خمپاره‌انداز و موشک‌های سطح به هوا و نصب رادار برای ارتش ژاپن طراحی ‌شده بود؛ اما پس از چندی بازهم مانند هامر H1، نسخهٔ غیرنظامی مگا کروزر نیز ساخته شد. نسخهٔ نظامی این خودرو با کد BXD10 و نسخهٔ غیرنظامی آن با کد BXD20 شناخته می‌شود.

 

مگا کروزر ابعاد بسیار بزرگی دارد به‌گونه‌ای که با طول 5.09 متر، عرض 2.17 متر و ارتفاع 2.07 متر بزرگ‌ترین SUV است که تاکنون توسط تویوتا ساخته‌شده و ابعاد بزرگ‌تری از لندکروزر و سکویا و حتی هامر H1 دارد. فاصلهٔ بین دو محور این غول ژاپنی نیز برابر با 3.39 متر است اما مهم‌ترین ویژگی آن عرض بسیار زیادش است به‌طوری‌که در صندلی‌های ردیف عقب آن چهار نفر می‌توانند در کنار هم بنشینند و برای پاک کردن شیشهٔ جلوی بزرگ آن نیز سه تیغهٔ برف‌پاک‌کن در نظر گرفته شده است. حتی برای شیشهٔ عقب خودرو نیز به دلیل عرض زیاد دو تیغهٔ برف‌پاک‌کن تعبیه شده است.

البته نسخهٔ غیرنظامی مگا کروزر به دلیل ابعاد بسیار بزرگ و به خاطر مقررات دولتی ژاپن مربوط به ابعاد خودروها، مشمول مالیات سنگینی می‌شد. بااین‌حال این SUV غول‌پیکر صرفاً در ژاپن توسط نمایندگی‌های فروش تویوتا عرضه شد. هرچند تویوتا مگا کروزر صرفاً در ژاپن و برای فروش به عموم مردم عرضه شد اما به دلیل قابلیت‌های آفرود بسیار بالا توسط پلیس، آتش‌نشانی و بخش امداد و نجات ژاپن نیز مورداستفاده قرار گرفت.

 

اما در سینهٔ این غول ژاپنی چه قلبی می‌تپید؟ در زیر کاپوت مگا کروزر یک موتور چهار سیلندر خطی دیزل توربوشارژ با حجم عجیب 4.1 لیتر قرار داشت که تنها 150 اسب بخار قدرت در 3000 rpm تولید می‌کرد؛ اما مزیت اصلی این موتور تولید گشتاور مناسب 380 نیوتن متر بود که از آن مهم‌تر در دور موتور بسیار پایینی در دسترس قرار داشت به‌نحوی‌که تمامی این گشتاور در دور موتور فقط 1800 rpm ارائه می‌شد. البته در سال 1999 موتور مگا کروزر مورد بهسازی و تجدیدنظر قرارگرفته و قدرت و گشتاور آن به 170 اسب بخار و 420 نیوتن متر افزایش یافت.

نیروی این موتور از طریق یک گیربکس 4 سرعتهٔ اتوماتیک به‌صورت دائمی به هر چهارچرخ انتقال می‌یافت. رینگ‌های مگا کروزر 17 اینچی بوده و خودرو فاصلهٔ بسیار زیادی از سطح زمین معادل 42 سانتیمتر داشت. ترمزها در هر چهارچرخ از نوع دیسکی و مجهز به سیستم ABS بودند. این SUV غول‌پیکر تویوتا مجهز به سه قفل دیفرانسیل جلو، عقب و مرکزی بود و همچنین چرخ‌های عقبی نیز قابلیت فرمان گیری داشتند که موجب کاهش شعاع گردش خودرو به 5 تا 6 متر می‌شد. سیستم تعلیق خودرو نیز در هر چرخ به‌صورت مستقل طراحی‌شده بود. این موارد در کنار گشتاور عظیمی که از دو موتور پایین در دسترس بود و فاصلهٔ زیاد از سطح زمین موجب شده بود مگا کروزر از توانایی‌های آفرود بسیار بالا و فراتر از تصوری برخوردار گردد.

 

علیرغم عرض و طول زیاد، مگا کروزر مجهز به فقط دو ردیف صندلی بود و در ردیف جلو نیز تنها دو عدد صندلی برای راننده و سرنشین تعبیه شده بود چراکه بخشی از موتور خودرو در داخل کابین و بین دو صندلی جلو قرار گرفته بود و به همین دلیل امکان نصب صندلی سوم در ردیف جلو وجود نداشت؛ بنابراین ظرفیت کلی حمل سرنشین این خودرو 6 نفر بود اما در عوض صندوق بار بسیار بزرگی داشت. این کوه فولاد هرگز سبک نبوده و وزنی در حدود 3 تن داشت درحالی‌که ظرفیت باک سوخت آن نیز برابر با 108 لیتر بود که آن‌را تا مسافت‌های زیادی از سوخت‌گیری مجدد بی‌نیاز می‌کرد.

 

اما همهٔ این موارد اصلاً ارزان تمام نمی‌شد چراکه تویوتا مگا کروزر در زمان تولیدش قیمتی برابر با 9,620,000 ین (این قیمت با تغییر موتور در سال 1999 به 9,800,000 ین افزایش یافت) یا حدود 100 هزار دلار داشت که تقریباً معادل بالاترین تیپ یک هوندا NSX بود و آن‌را به گران‌قیمت‌ترین ماشین ژاپنی (غیر از خودروهای سنگین مثل اتوبوس و کامیون) تبدیل می‌کرد. بااین‌حال علیرغم قیمت بالا، مگا کروزر تجهیزات چندان زیادی نداشت به‌گونه‌ای که در صفحه آمپر آن فقط سرعت‌سنج وجود داشت و حتی دورسنج موتور در آن نصب نشده بود.

 

تویوتا این SUV را در ابتدا به‌صورت آزمایشی در بازار ژاپن عرضه نمود تا در صورت موفقیت و استقبال، آن‌را به تولید انبوه رسانده و به‌عنوان مدلی بزرگ‌تر از لندکروزر در سراسر جهان عرضه کند؛ اما به دلایلی چون قیمت بالا، ابعاد بسیار بزرگ، کاربردی نبودن، تجهیزات کم و مالیات سنگین، از مگا کروزر استقبال نشد به‌گونه‌ای که کاربران اصلی آن فقط سازمان‌های دولتی ژاپن بودند و برای تویوتا ازلحاظ مالی کاملاً ناموفق بود. به همین دلیل تویوتا در ماه آگوست سال 2001 تولید بزرگ‌ترین SUV خود را متوقف کرد. بااین‌حال هرچند تولید نسخهٔ غیرنظامی مگا کروزر متوقف شده است اما طبق اعلام تویوتا اگر تعداد سفارش زیادی برای آن از سوی سازمان‌های دولتی و ادارات محلی دریافت کند امکان تولید دوبارهٔ آن وجود خواهد داشت.

images: 

آدرس :     تهران ، خیابان امیرکبیر ، پاساژ کاشانی، طبقه همکف، پلاک 63.
تلفن :     02133958181 - 02133958182
تلفن :   09123089885 - 02133952940 - 02133945373 - 02133919845
جیمیل :     toyotayadak@gmail.com
ایمیل :     info@toyotayadak.com - toyota_yadak@yahoo.com